مقالات

احتمالا سال آینده، تکنولوژی Imagination GPU گرافیک Apple iPhone 8 را نیرو می‌بخشد

معماری نهایت تکنولوژی Series8XT GPU از Imagination Technologies سال آینده ارائه خواهد شد.


نویسنده: Agam Shah
منبع: IDG News Service

GPU قدرتمند در iPhone 7 بر پایه معماری PowerVR GT7600 از Imagination Technologies است و احتمالا در سال آینده، جانشینی برای آن ارائه خواهد شد.
Imagination خانواده Series8XT از GPUها را منتشر خواهد کرد که می‌تواند تکنولوژی پایه برای گرافیک در iPhone 8‌ باشد که بعد از خانواده Series7XT از GPUها که معماری پایه برای PowerVR GT7600 در iPhone 7 است، می‌آید.


شرکت تحلیلگر Linley Group می‌گوید: "iPhone 7 GPU در حالت اجرا یا بیشترین قدرت در میان تمام پردازنده‌های تلفن همراه، سریع‌ترین می‌باشد". Series8XT حتی سریع‌تر خواهد بود و احتمالا با مصرف بهینه‌تر. اگر iPhone 7 GPU برای مدت زمان طولانی در حداکثر سرعت اجرا شود، ممکن است بیش از حد گرم شود.


Imagination جزئیات بیشتری در مورد 8 XT و یا یک تاریخ انتشار مشخص را فراهم نکرده است و این را هم نگفته که آیا این GPU در iPhone 8 استفاده خواهد شد. اما Apple از PowerVR در همه آیفون‌ها تا به امروز استفاده کرده است و به تازگی بهبود معماری برای کار بهتر با دستگاه‌های تلفن همراه خود را آغاز کرده است.


Imagination طراحی GPUها و صدور مجوز آن‌ها برای شرکت‌هایی مانند Apple و Intel را انجام می‌دهد. Appleهمچنین یک سهامدار اقلیت در Imagination می‌باشد.
Apple در مورد فن‌آوری پایه در تراشه‌های سری A خود خیلی ساکت بوده است. Linley Group به تازگی پرده برداری کرد که iPhone 7 GPU بر پایه معماری GT7600 PowerVR بوده است.


XT 8 ممکن است در اواخر ماه فوریه، در کنفرانس توسعه دهندگان بازی در سان فرانسیسکو معرفی شود که در آن، Imagination پردازنده گرافیکی PowerVR GPU خود را با افتخار نشان می‌دهد. این شرکت در گذشته از GDC برای راه اندازی معماری GPU جدید استفاده کرده است. Graham Deacon، مدیر ارشد تجاری اجرای PowerVR در Imagination گفت: "معماری نهایت تکنولوژیXT 8 یک "تولید کننده تکنولوژی" است و بسیاری از ویژگی‌های GPU جدید توسعه یافته توسط Imagination را میزبانی خواهد کرد.


Deacon اضافه کرد: "Imagination بر قرار دادن عملکرد بیشتر درXT 8 تمرکز خواهد کرد". فراتر از گوشی‌های هوشمند، پردازنده‌های گرافیکی این شرکت در گیرنده دیجیتال، تلویزیون و دیگر دستگاه‌هایی که به قدرت گرافیکی و یا تمرکز بر محاسبات بصری نیاز دارند، استفاده می‌شود. امسال Imagination، 8 XE GPU را منتشر کرد که بر بازار موبایل‌های با تکنولوژی معمولی که سرعت در حال رشد بالایی دارند، متمرکز بود. Series8XTعملکرد بیشتری را ارائه می‌دهد.


PowerVR از Imagination در گوشی‌های هوشمند رقابتی بود؛ اما با رشد رقابت سهم خود را از دست داد. Mali GPUهای ARM بر پایه معماری Bitfrost با قدرت در حال رشد هستند و Qualcomm که رهبر تراشه‌های تلفن همراه است، Adreno GPU خود را دارد. Nvidia بهترین GPU تلفن همراه را دارد؛ اما با هدف برنامه‌های کاربردی یادگیری ماشین و خودرو ارائه شده است.


Deacon همچنین افزود: "حوزه‌های رشد دیگری برای GPUهای Imagination در بیرون از گوشی‌های هوشمند؛ به ویژه در خودرو و گیرنده دیجیتال وجود دارد". Imagination در حال توسعه فن‌آوری‌های بیشتری برای بهبود گرافیک می‌باشد و پشتیبانی بیشتر از تصاویربرداری؛ مانند تجزیه و تحلیل تصویر، ارزش بیشتری را به PowerVR GPUها می‌دهد.


همچنین فرصت‌هایی نیز در یادگیری ماشین وجود دارد و PowerVR می‌تواند نقش مهمی در فعال کردن خودرو بدون راننده بازی کند. Imagination در حال توسعه الگوریتم‌ها و اجرای شبکه‌های عصبی در محاسبات GPU می‌باشد. Imagination همچنین معماری MIPS CPU خود را با PowerVR برای هواپیماهای بدون سرنشین و ربات‌ها مخلوط می‌کند که به شدت به محاسبات تصویری و بصری وابسته است.


سایر مقالات

READ ARTICLE

خبرهای داغ

READ ARTICLE

محاسبات بدون نیاز به سرور Azure Functions، در نهایت جاوا را نیز در بر گرفت

READ ARTICLE

ویندوز کنار بایستد! اپن سورس و Linux، دغدغه‌های جدید امنیت IT هستند

READ ARTICLE

بررسی وان پلاس 5: این گوشی آندرویدی متوسط از درون سریع؛ اما از بیرون قدیمی به نظر می‌رسد