مقالات

بعضی مسائل در پرینتر سه بعدیMakerBot Replicator+ برطرف شده، ولی کیفیت آن همچنان پایین است

این پرینتر سه بعدی 30% سریع تر از نمونه قبلی است


نویسنده: لوکاس میرین
منبع: Computer World

MakerBot، برخی از مسائل عمده را رفع کرده و بعضی جنبه‌های کلیدی تکنولوژی‌اش را در آخرین و جدیدترین ورژن پرینتر سه بعدی یعنی MakerBot Replicator+ ارتقاء داده است.


شرکت ادعا می‌کند سرعت چاپ MakerBot Replicator+ 30 درصد بیشتر از نمونه قبلی است که اندازه آن 25 درصد بزرگتر بود و فضایی به ابعاد 6/11 در 6/7 در 5/6 اینچ را اشغال می‌کرد. سیستم gantry (انتقال نیرو از دو سمت به محور) دستگاه و ریل‌های محور z که هد پرینتر روی آن به عقب و جلو و به اطراف حرکت می‌کند نیز به منظور افزایش دقت و اطمینان، طبق ادعای MakerBot، دوباره طراحی شده است.


در حالی که اصلاحاتی چشمگیر در این نسل ششم از خانواده پرینترهای رومیزی Replicator مشاهده می‌شود، ولی هنوز به استانداردهای لازم در مورد کیفیت و سرعت چاپ نرسیده است. اجازه دهید ابتدا کمی در مورد مزایای این پرینتر صحبت کنیم.


درست مثل پرینتر رومیزی سه بعدی قبلی؛ یعنیMakerBot Replicator؛ این مدل هم یکی از زیباترین دستگاه‌های موجود در بازار است. Replicator+ و Smart Extruder+ آن محصولاتی هستند که به خوبی طراحی شده‌اند و ویژگی‌های زیادی مثل دوربین پردازنده با دقت تصویر 640 پیکسل در 480 پیکسل دارند که امکان مشاهده شی در حال چاپ را از طریق تلفن همراه یا دسک‌تاپ فراهم می‌کنند.


این پرینتر 4/40 پوندی، کمی بزرگ است. به خاطر بدنه پلاستیکی سیاه و قسمت داخلی نورانی، ظاهری شیک دارد. قرقره فیلامنت روی محفظه rackکه به سمت پایین می‌لغزد، فشار وارد می‌کند و درون قطعه عقبی محو می‌شود که موجب صرفه جویی در فضا نیز می‌شود. Smart Extruder+ دارای پردازنده اختصاصی است و یک سیستم سنسوری دارد که به برنامه MakerBot Desktop (قابل استفاده در سیستم عامل ویندوز و OS X) و اپلیکیشن MakerBot Mobile (برای iOS یا Android) متصل می‌شود تا در هر لحظه کاربران را از وضعیت چاپ مطلع کند. مثلا وقتی فیلامنت وجود ندارد، سنسور شناسایی فیلامنت به کاربر هشدار می‌دهد و به صورت خودکار متوقف می‌شود تا فرآیند بازیابی چاپ فعال شود.


مشخصه بعدی که اوایل سال جاری مورد بررسی قرار گرفت، این است که Smart Extruder+ به منظور تمیز شدن یا تعویض، به راحتی خودش را به صورت آهن‌ربایی به سکو وصل می‌کند.


MakerBot، موسس قدیمی‌ترین و قوی‌ترین وب سایت جامعه کاربران صنعتی؛ یعنی Thingiverse نیز می‌باشد که امکان دانلود صدها هزار طرح قابل چاپ را در اختیار سازندگان می‌گذارد. مثل MakerBot Replicator قبلی که مورد بررسی قرار گرفت، راه‌اندازی این دستگاه نیز بسیار آسان است. ظرف ده دقیقه این دستگاه را نصب و راه‌اندازی کردیم.


بعد از باز کردن بسته بندی و قرار دادن قرقره فیلامنت PLA درون محفظه آویزان جمع شدنی، کافی است، دستورالعمل موجود در منوی استارت آپ، در صفحه نمایش LED 25/2 در 75/2 اینچی MakerBot را دنبال کنید. سینی ساخت دستگاه نیز در کارخانه تراز شده و بعد از بیرون آوردن پرینتر از جعبه، لازم نیست تراز شود که در مدل قبلی این کار لازم بود.


با استفاده از اپلیکیشنMakerBot Mobile می‌توانید Replicator+ را به صورت وایرلس به دستگاه‌های دیگر متصل کنید که در این صورت به عنوان یک هات اسپات وای فای کار می‌کند و امکان چاپ کردن از طریق گوش هوشمند یا تبلت را فراهم می‌کند.
Replicator+ یک پورت اترنت دارد و قابل اتصال به کلود است؛ بنابراین می‌توانید از راه دور به وسیله اپلیکیشن رومیزی MakerBot Print یا اپلیکیشن تلفن همراه MakerBot Mobile آن را کنترل کنید. ما همچنان از کابل USB برای وارد کردن فایل‌های .stl به Replicator+ مشغول استفاده می‌کنیم.
با MakerBot Print (نرم‌افزار رایگان CAD/slicer شرکت) می‌توانید فایل‌های .stl و مدل‌هایی که به صورت خودکار ترکیب می‌شوند را طی فرآیند آماده‌سازی چاپ وارد حافظه دستگاه کنید و سپس آن‌ها را روی یک یا چند پرینتر چاپ کنید.

سینی ساخت

سینی Replicator+ نیز باز طراحی شده و به این ترتیب مدل‌ها به مراتب بهتر از نسل قبلی پرینترها به سینی متصل می‌شوند. آخرین پرینتر رومیزی Replicator که آزمایش شد، ایراد بزرگی در ارتباط با تاب برداشتن پایه‌های مدل قبل از اتمام کار چاپ داشت؛ زیرا مدل‌ها در لبه سینی ساخت از سینی جدا می‌شدند. حتی از نوارچسب پوششی نیز برای متصل کردن مدل‌ها استفاده شد که فایده نداشت.
جنبه خوب دیگر سینی ساخت جدید که مورد علاقه ما است، جدا شدن راحت آن است. سینی به راحتی به جلو کشیده شده و خارج می‌شود و بسیار منعطف است که موجب سهولت در خارج کردن مدل‌ها بعد از اتمام چاپ می‌شود. کافی است سینی را خارج کنید و آن را خم و راست کنید؛ مدل‌ها نسبت به دستگاه قبلی راحت‌تر جدا می‌شوند.
در آخر، MakerBot ادعا می‌کنند سروصدای این پرینتر جدید 28 درصد کمتر از دستگاه قبلی است. با تمام وجود با این موضوع موافقیم.

کیفیت چاپ

اولین نمونه چاپی ما، یک زنجیر پنج حلقه‌ای بود که طرح آن در فلش مموری پردازنده Replicator+ وجود داشت. طرح بدون اشکال و به دقت چاپ شد.
نوبت به آزمایش لیتموس ما در مورد پرینتر سه بعدی رسید: برج ایفل.


آخرین MakerBot Replicator که آزمایش کردیم، قادر به چاپ مدل بلند 5 اینچی محبوب ما از برج ایفل نبود. مدل، قطعه‌ای پیچیده همراه با جزئیات زیاد در داربست‌های برج است که به خاطر کپی کردن تکراری یک مرحله در چاپ، همیشه به عنوان یک چالش برای پرینترهای سه بعدی مطرح شده است. به هرحال آخرین Replicator قادر به اتمام فرآیند چاپ نبود و با خروج فیلامنت به شکل یک گلوله مو اسپاگتی مانند روی مرحله اول برج، به کار چاپ خاتمه می‌داد.


Replicator+ جدید، اگرچه توانست چاپ را به اتمام برساند، ولی فرآیند چاپ با دقتی که مدنظر ما بود، انجام نشد. در حالیکه مدل با ظرافت بود، جزئیات چاپ شده کوچک مثل نرده‌ها، پیاده روها و داربست‌های داخلی برج دور از واقعیت بود و در حقیقت، نرده‌ها مثل رشته‌هایی فروریخته از اطراف برج چاپ شده بودند.


تکنسین‌های MakerBot یک فایل .stl دیگر برای ما فرستادند که یک نسخه دیگر از برج ایفل بود. در حدود 30 درصد بزرگتر از نمونه اصلی ( 5/6 اینچ بلندتر). دستگاه در این نمونه، پیاده‌روها را کامل چاپ کرد و در مورد چاپ داربست‌ها نیز کمی موفق تر عمل کرد؛ ولی داربست‌های پر جزئیات به شکل ضعیفی چاپ شدند. ما معتقدیم این ایراد به خاطر دقت تصویر نسبتا ضعیف دستگاه است. فرآیند تکمیل چاپ حدود 5 ساعت زمان برد.


در حالی که مشخصه‌های Replicator+ بیانگر قابلیت این پرینتر در ساخت لایه‌هایی به ابعاد 100 تا 400 میکرون ( 100/0 میلی متر تا 400/0 میلی متر) است، گاهی عمل اکسترود با دقت لازم انجام نمی‌شود و مدل تمام شده بعد از چاپ به پاکسازی بیشتری نسبت به آنچه که انتظار می‌رود، نیاز دارد.
حداقل زمان لازم برای تکمیل چاپ یک برج ایفل کوچکتر، 1 ساعت و 55 دقیقه است.MakerBot Replicator در مقایسه با یکی از پرینترهای محبوب ما؛ یعنی پرینتر LulzBot Mini، به قیمت 1250 دلار (قیمت در آمازون) که سال قبل به بررسی آن پرداختیم، به 10 دقیقه زمان بیشتر برای تکمیل فرآیند چاپ نیاز دارد. دقت Lulzbot در چاپ جزئیات نیز بیشتر است.


در آزمایش بعد، مجموعه‌ای متشکل از 4 مهره شطرنج به سبک پوکمون را چاپ کردیم. فایل چاپی به آزمایش این پرداخت که دستگاه تا چه حد قادر به ساخت اشیاء چندتایی به طور همزمان است. این بار نیز مهره‌های شطرنج چاپ شدند و فرآیند نسبتا سریع (یک ساعت و 50 دقیقه) بود؛ ولی بعد از چاپ، فیلامنتی که منحرف شده بود یا از داخل و کناره‌ها آویزان شده بود نیاز به پاکسازی بیشتری داشت.


به طور کلی، فکر می‌کنیم فایل چاپی مربوط به مهره شطرنج یک نتیجه مطلوب بود. به هرحال، مهره‌ها از کپی نمونه‌ای که با دستگاه 270 دلاری قبلی به اسم XYZprinting's da Vinci Mini چاپ کرده بودیم، دقیق‌تر نبودند. ولی da Vinci Mini قادر به ساخت مجدد و دقیق برج ایفل نبود؛ بنابراین دقت لازم برای چاپ مدل‌های پیچیده تری که MakerBot ارائه می‌کند را نداشت.

دیگر یک دستگاه مصرف خانگی نیست

نسل MakerBot Replicator با قیمت نسبتا بالایی که داشت، در حدود 2500 دلار (قیمت در آمازون)، محصول پرفروشی در بازار مصرفی نبود. در ماه سپتامبر، جاناتان جگلام؛ مدیرعامل MakerBot، اعلام کرد، شرکت موقعیت بازار لوازم منزل و سرگرمی را تغییر می‌دهد تا روی فروش دستگاه‌هایی به آموزگاران و کسب و کارهای کوچک تمر کز کند (طبق نظر تحلیلگران، دو عرصه پیشگام به منظور استفاده از پرینترهای سه بعدی هستند).


با اینکه بازار مصرفی لوازم خانگی پر رونق نیست، در ایالات متحده، فروش پرینتر سه بعدی، مواد اولیه و خدمات، هر ساله رشد دو رقمی دارد. انتظار می‌رود ارسال محموله‌های پرینتر سه بعدی نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) بیشتر از 16 درصد تا سال 2020 را داشته باشد.


انتظار می‌رود درآمد حاصل از سخت‌افزار چاپ سه بعدی، به تنهایی، از 815 میلیون دلار در سال قبل به 96/1 بیلیون دلار در سال 2020 برسد. بزرگترین بخش در بازار چاپ سه بعدی، مربوط به دستگاه‌های تولید فیلامنت ذوب شده یا مدل سازی رسوبات ذوب شده (FFF/FDM) است. طبق نظر IDC، سال پیش، پرینترهای FFF یا FDM ، 76 درصد از نیاز ایالات متحده به پرینتر سه بعدی را تامین کردند.


در حالی که عمده این پرینترها در بخش محصولات ارزان قیمت بازار هستند، به گفته IDC، بخش مصرفی "آن طور که خیلی از افراد پیش بینی کرده بودند، به وضوح شکل نگرفت". این موضوع بسیاری از سازندگان پرینتر سه بعدی را بر آن داشت تا به سمت تولید دستگاه‌هایی گران قیمت تر پیش بروند که مورد استفاده بازارهای آموزشی و نمونه سازی حرفه‌ای است.


MakerBot، با آنکه دو سال قبل توسط شرکت Stratasys Ltd که تولید کننده پرینتر سه بعدی است، خریداری شد؛ همچنان به فروش تکنولوژی مناسب مشغول است که این موضوع در فروش اشکال ایجاد کرده و در فصل سوم سال 2016 موجب ضرر 29 درصدی در درآمد شد. Stratasys و رقبای اصلی آن؛ یعنی سیستم‌های سه بعدی نیز دچار کشمکش شده‌اند.


در وهله اول باید گفت، پرینترهای سه بعدی FDM سریع نیستند؛ زیرا ساز و کار آن‌ها به صورت لایه گذاری روی لایه‌های فیلامنت ترموپلاستیکی است؛ البته بعضی از دستگاه‌های به طور چشمگیری سریع‌تر از بقیه هستند که باید گفت MakerBot Replicator+ یکی از آن‌ها نیست. عملکر این پرینتر دقیقا متوسط است، نه سریع و نه کند.
کارMakerBot Replicator+ فقط به یک نوع فیلامنت محدود می‌شود که PLA نام دارد؛ پلی لاکتیک اسید تجزیه پذیر زیستی و ارزان است. سایر پرینترهای سه بعدی رومیزی مصرف خانگی و تجاری توان چاپ با دو یا چند نوع ماده اولیه متداول مثل اکریلنیتریل استایرن بوتادین(ABS) یا پلی وینیل الکل را دارند. تنها مشکل این است که باید درجه حرارت اکسترودر با سایر پلاستیک‌ها در تعادل باشد.

مسائل مربوط به کیفیت دستگاه

در گذشته با مسائل مربوط به کیفیت پرینترهای رومیزی MakerBot Replicator روبرو شده‌ایم. به نظر می‌رسد مشکلات، مربوط به اسمارت اکسترودرهای این پرینتر می‌شود. مثلا اکسترودر فیلامنت از حرکت می‌افتد. بیش از یک مرتبه هد پرینتر را به شرکت ارجاع دادیم و هر بار با شکست روبرو شدیم. در این نمونه جدید، هد پرینتر هیچ مشکلی ندارد.
اولین دستگاه Replicator+ بازبینی شده ما؛ حتی بعد از رفع ایراد تلفنی توسط تکنسین‌ های MakerBot نیز قادر به چاپ نبود؛ بنابراین به ارجاع دستگاه به شرکت پایان دادیم. مشکل به افست هد پرینتر در سینی ساخت مربوط می‌شد. هد، مستقیما در مقابل سینی ساخت باقی می‌ماند؛ بنابراین فیلامنت نمی‌توانست از اکسترودر خارج شود و هد پرینتر روی سینی ساخت، خراشیده می‌شد و سینی را خراب می‌کرد (هد پرینتر باید در فاصله صحیح از سینی ساخت قرار بگیرد؛ وگرنه اصلا درست کار نمی‌کند).


تکنسین‌های MakerBot به این نتیجه رسیدند که پین‌های هدایتی (سه استوانه پلاستیکی کوچک که در دو سوراخ جلویی و یک سوراخ مرکزی روی سینی ساخت قرار می‌گیرند) دستگاه ما گم شده بود. لازم بود فاصله اکسترودر تا سطح سینی را کالیبره کنند؛ البته بدون این پین‌ها بعضی اقدامات تعمیری خانگی هم نتیجه داشت؛ ولی کار چاپ همیشه ناموفق بود.
گفته می‌شود این مسئله که MakerBot آن را به اطلاع Computerworld رساند، در کمتر از یک درصد از پرینترهای این شرکت اتفاق می‌افتد و شرکت همیشه این مسئله را کشف و رفع می‌کند.
چند هفته بعد، دستگاه بازبینی شده دوم را دریافت کردیم که بدون مشکل کار می‌کرد.


حرف آخر

هر بار که پرینتر سه بعدی MakerBot به دستمان رسید، امید زیادی به موفقیت آن داشتیم. این پرینتر یک دستگاه رومیزی گران قیمت است که به مهندسی متفکرانه و مشخصه‌هایی با تکنولوژی پیشرفته‌اش می‌بالد. به نظر ما، این دستگاه، متاسفانه در دو زمینه‌ای که بیشتر مورد توجه است؛ یعنی کیفیت و سرعت چاپ، هنوز دچار کمبود است و MakerBot همچنان روی این دو مبحث کار می‌کند.


شک نداریم که Replicator+ نسبت به نمونه‌های قبلی، دستگاه با کیفیت تر و قابل اعتمادتری است؛ ولی اگر قصد دارید 2500 دلار برای یک پرینتر رومیزی هزینه کنید، معتقدیم نمونه قبلی بعضی فایل‌های چاپی موجود با کیفیت بالا را نیز می‌سازد؛ ولی این دستگاه قادر به چاپی بی عیب و نقص نیست.


ما خرید MakerBot Replicator+ را توصیه می‌کنیم. در حالی که این پرینتر از نظر کیفیت حتی نزدیک به محصولات ارزان قیمت بازار نیست، اعتقاد داریم دارای عملکرد متوسطی است و از نظر قیمت جایگاه خوبی ندارد.


سایر مقالات

READ ARTICLE

خبرهای داغ

READ ARTICLE

محاسبات بدون نیاز به سرور Azure Functions، در نهایت جاوا را نیز در بر گرفت

READ ARTICLE

ویندوز کنار بایستد! اپن سورس و Linux، دغدغه‌های جدید امنیت IT هستند

READ ARTICLE

بررسی وان پلاس 5: این گوشی آندرویدی متوسط از درون سریع؛ اما از بیرون قدیمی به نظر می‌رسد