مقالات

بررسی نرم‌افزارهای آموزش زبان برای iOS

شکست Duolingo و Babble توسط Rosetta Stone


نویسنده: Seamus Bellamy
منبع: Mac World

 نرم افزار زبان دولینگودو ماه قبل، قول دادیم تا اسرار مربوط به نرم‌افزارهای آموزش زبان iOS مورد علاقه خودمان را با شما در میان بگذاریم. اما مشکلی وجود داشت: در آن زمان، نمی‌دانستیم کدام یک از آن‌ها را انتخاب کنیم. بنابراین، ساعت‌های زیادی را صرف بررسی نرم‌افزارهای آموزش زبان برای iOS کردیم؛ هم نرم‌افزارهای رایگان و هم انواع پولی تا نهایتا به سه گزینه برای انتخاب از میان آن‌ها رسیدیم: نرم‌افزار Duolingo که استفاده از آن رایگان است؛ به علاوه نرم‌افزارهای Babble و Rosetta Stone که هر دوی آن‌ها برای دوره‌ای آزمایشی ارائه می‌شوند؛ اما بعد از آن، نیازمند پرداخت حق عضویت ماهانه هستند. زمان روزانه 20 دقیقه را برای استفاده از هر نرم‌افزار، بر روی آیفون یا آی‌پد، برای مدت 2 ماه، اختصاص دادیم. تمرکز ما در این مدت بر روی این بود که کدام یک را بیشتر دوست خواهیم داشت ... یا حداقل، کدام یک مشکلات کمتری همراه خواهد داشت.

حالا شما می‌توانید از نتیجه آن مطلع شوید.

 

نرم‌افزار قابل تقدیر: Babble

در ابتدا، Babble عالی به نظر می‌رسید: نرم‌افزار آموزش زبان که برای هر یک از زبان‌هایی که پوشش می‌دهد، 2000 تا 3000 کلمه را به شما آموزش می‌دهد؛ قطعات صوتی از افرادی که به زبان مادری صحبت می‌کنند و پایگاه داده‌ای از کلمات که پیوسته همزمان با طی کردن مراحل توسط شما، در حال بهبود است. اما نرم‌افزار به اندازه کافی دارای خصوصیات ناامید کننده است که بعد از دو ماه استفاده، نمی‌توانیم آن را توصیه کنیم. Babble هیچ خطای بزرگی انجام نمی‌دهد. اما در عوض، خطاها در قالب هزاران مورد آزاردهنده جزئی که در سرتاسر نرم‌افزار پراکنده شده‌اند، یافت می‌شوند.

نرم افزار زبان بابلبه جای استفاده از تصاویر و یا عکس‌هایی با هدف مشخص که مرتبط با درسی باشند که به شما آموزش داده می‌شود؛ مانند کاری که Duolingo و Rosetta Stone انجام می‌دهند، به نظر می‌رسد Babble به تصاویر استوک بسنده کرده است که گاها به نوعی مرتبط با کلمه یا عبارتی هستند که نرم‌افزار سعی می‌کند آن را در ذهن شما جای دهد. یکی ممکن است سیاه و سفید باشد و دیگری رنگی و یا مشابه تصاویر اینستاگرام، دارای فیلتر باشد. این موضوع موجب ایجاد مغایرت در تجربه بصری می‌شود. احساس پراکندگی در رابط کاربری Babble در تمام بخش‌های نرم‌افزار وجود دارد. در حالی که هر بخش از آموزش با صفحه آغازین با طراحی مناسب آغاز می‌شود، لیکن اجزای آموزش داخل آن چنین کیفیت طراحی را ندارند. کیفیتی که از نرم‌افزاری که برای حق عضویت ماهانه، 13 دلار هزینه دریافت می‌کند، انتظار می‌رود. اگر بخواهیم صریح بگوییم، Babble حالتی بی عیب و نقص و پرداخت شده ندارد.

علاوه‌بر‌این، Babble گه گاه در عکس‌العمل به پاسخ‌های ما کند عمل می‌کرد. این مسئله بدون در نظر گرفتن سرعت اتصال اینترنت یا این موضوع که اجزای درس‌ها باید بر روی ابزار iOS شما دانلود شوند، می‌باشد. نا امیدکننده‌تر از آن اینکه صدا به صورت مکرر در هنگام خواندن کلمه یا عبارت جدید، قطع می‌شد. بدتر از همه اینکه عباراتی که ما به عمد برای آزمودن توانایی این نرم‌افزار آموزش زبان در ارزیابی مهارت‌های شفاهی با ایراد ادا می‌کردیم، به عنوان تلفظ صحیح مورد پذیرش قرار می‌گرفت.

اگر با مدت زمان دو ماهه برای آزمودن نرم‌افزار محدود نشده بودیم، احتمالا بعد از چند هفته استفاده، از نرم‌افزار Babble را ادامه نمی‌دادیم.

 

رتبه دوم: نرم‌افزار Duolingo

 برترین قابلیت‌های Duolingo، طراحی رنگارنگ، مسحور کنندگی و روش ملایمی است که نرم‌افزار کلمات، عبارات و گرامرهای جدید را که در درس‌های قبلی برای شما دشواری‌هایی ایجاد کرده‌اند، برای شما مجددا بیان می‌کند. برخلاف Babble، این نرم‌افزار آموزش زبان رابط کاربری یکپارچه‌ای دارد که یادگیری از طریق بخش‌های مختلف نرم‌افزار را بسیار راحت می‌کند. تنوع قابل احترام آزمون‌های مختلف و بازی‌های آموزشی، آنچه برای جلب توجه و خوشحال کردن ما برای اجرای روزانه نرم‌افزار لازم بود را فراهم آورده است. در هر حال، در دوره دو ماهه استفاده از Duolingo، یک مورد اندکی عصبی کننده بود: کمبود راهنمایی و دستورالعمل‌ها.

در بیش از یک مورد، در رابطه با قابلیت‌هایی که نرم‌افزار آن‌ها را معرفی نکرده بود، سردرگم شدیم. به عنوان مثال، بعد از چند هفته استفاده، از پیدا کردن این قابلیت که لمس کردن یک کلمه در جمله، برخی مواقع لیستی را باز می‌کند که حاوی شواهدی برای درک معنی آن است، شگفت زده شدیم. لمس کردن به شما اجازه می‌دهد تا تلفظ کلمه توسط شخصی با زبان مادری را بشنوید. یادآوری زودتر این موارد و یا ارائه یادآوری‌های بصری برای این قابلیت‌ها و ترغیب به لمس کردن کلماتی که با آن‌ها بر روی صفحه نمایش آی‌پد کار می‌کردیم، می‌توانست تجربه فراگیری روان‌تری را فراهم آورد.

نمونه دیگری از کمبود دستورالعمل‌ها در این نرم‌افزار آموزش زبان موقعی بود که از ما خواسته شد تا کلمه یا عبارتی اسپانیایی را برای کنترل تلفظ بیان کنیم. در این هنگام جزئیاتی در رابطه با نحوه شروع و خاتمه ضبط صدا ارائه نشد. بنابراین، مجبور بودیم تا خودمان آن را پیدا کنیم که چند دقیقه زمان برد و جالب نبود.

همچنین لازم به ذکر است که در مجموع، Duolingo، از نظر عمق امکانات که نرم‌افزار برنده دارد، کمبود دارد. هنگامی که رایگان بودن این نرم‌افزار و مقدار زیاد محتوای آموزشی که فراهم می‌آورد را در کنار مشکلات اندک آن مقایسه می‌کنیم، Duolingo همچنان نسبتا عالی است. اگر به لحاظ مالی محدودیت دارید و یا تنها به دنبال یادگیری تعدادی کلمه و عبارت جدید قبل از مسافرت هستید، امتحان کردن آن را به شما را پیشنهاد می‌کنیم.

 

برنده: Rosetta Stone

محیط دوست داشتنی نرم افزار دولینگوبا رابط کاربری عالی، دستورالعمل‌های شفاف، رنج گسترده‌ای از بازی و رقابت‌ها و قابلیت فراخواندن شخصی با زبان مادری برای راهنمایی نفر به نفر در صورت گیر کردن در فرآیند آموزش زبان، Rosetta Stone این جایگاه را به دست می‌آورد. به زبان ساده، این نرم‌افزار مجموعه‌ای از قابلیت‌ها را دارد که Duolingo و Babble نمی‌توانند با آن‌ها برابری کنند.

در مقابل تجربه‌ای که با نرم‌افزار Babble کسب کردیم، Rosetta Stone از تصاویری برای آموزش کلمات و عبارات استفاده می‌کند که دارای هدف مشخص هستند و به بیان موقعیت کمک می‌کنند. برای برقرار کردن ارتباط بین عکس و کلمه مربوط به آن تلاشی لازم نیست و بسیار ساده است. البته باید گفت که این کار در Rosetta Stone همواره هم آسان نیست. به عنوان نمونه، ممکن است از شما پرسیده شود که خانمی که در تصویر وجود دارد، کجا می‌رود. تنها راه پاسخ دادن به این پرسش این است که ببینیم او چه لباسی پوشیده و یا چه چیزی در دست دارد. در این مورد مشخص، او در خیابانی ایستاده است و بلیط هواپیما در دست دارد؛ بنابراین پاسخ فرودگاه است. در سناریویی دیگر، یک مسافر گمشده در شهر، با حالتی معماگونه در صورتش، به تابلوها نگاه می‌کند. ما باید حدس بزنیم که او به نقشه نیاز دارد. با فراهم آوردن مقدمه و سپس اجبار شما به پیدا کردن پاسخ، Rosetta Stone به شما آموزش می‌دهد و همه این‌ها را تبدیل به پاداشی برای پیدا کردن پاسخ صحیح می‌نماید.

قابلیت دوست داشتنی دیگر این نرمافزار آموزش زبان، امکان تنظیم موتور تشخیص گفتار است، شما قادر هستید تا در مقابل سطحی از تلفظ که دهان شما قادر به بیان آن است، عکس‌العمل نشان دهد. اگر نمی‌توانید حرف R را به درستی ادا کنید، ایرادی ندارد؛ Rosetta Stone زبان بی استعداد شما را می‌بخشد. ترکیب مناسب رابط کاربری، رقابت‌های دشوار؛ اما حل شدنی و درک این موضوع که همه نمی‌توانند مانند شخصی با زبان مادری کلمات را ادا کنند، ما را تشویق به استفاده بیشتر از نرم‌افزار می‌کنند.

در حالی که حق اشتراک سالانه 200 دلار زیاد است، اما اگر برای یادگیری یک زبان جدی هستید، Rosetta Stone ارزش پولی را که پرداخت می‌کنید، دارد.


سایر مقالات

READ ARTICLE

GT75VR Titan از MSI فناوری برتر صفحه نمایش HD را در یک لپ تاپ بازی ارائه کرده است

READ ARTICLE

Switch 7 ایسر می‌تواند بر Surface Pro و MacBook Pro غلبه نماید

READ ARTICLE

کارت گرافیک ارزشمند Nvidia شرکت AMD

READ ARTICLE

معرفی هارد SSD جدید اینتل مدل 545s